Dnia 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.
Celem tego dnia jest upowszechnianie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. Ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat depresji, jej objawów i zachęcenie do podejmowania leczenia. Coraz więcej dzieci i młodych osób cierpi na tę chorobę.
Depresja jest chorobą, w dodatku w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci. Pęd życia, media społecznościowe, w których udajemy – można się złościć, cieszyć, ale smutek nie jest atrakcyjny; powierzchowne kontakty, brak odpoczynku (bo ciągle ktoś obserwuje nasz profil), ilość obowiązków – to wszystko powoduje, że coraz młodsi ludzie zapadają na depresję.
Depresja coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. Jak pokazują dane WHO depresja jest obecnie jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń w Europie. Szacuje się, że nawet u 20% młodych ludzi przed ukończeniem 18 roku życia występują zaburzenia depresyjne.
Depresja może dotknąć każdego. Bez względu na wiek, wyniki w nauce, popularność czy liczbę znajomych na Facebooku. Gorszy dzień może zdarzyć się każdemu. Jeśli jest ich jednak coraz więcej może to być objaw choroby, która wymaga pomocy specjalisty.
Czujesz, że problem może dotyczyć Ciebie lub kogoś Ci bliskiego?
Warto wiedzieć jak objawia się depresja aby dać szansę sobie lub bliskiej nam osobie na skorzystanie z pomocy i wyjście z choroby. Warto też wiedzieć jak mądrze wspierać w chorobie.
Depresja u dzieci, podobnie jak u dorosłych, wiąże się z długotrwałym obniżeniem nastroju. W przeciwieństwie do osób dorosłych u dzieci mogą nasilić się zachowania agresywne, destrukcyjne, autodestrukcyjne (na przykład samookaleczanie) i buntownicze, a także wzrasta drażliwość. Takie objawy nie mieszczą się w ramach klasyfikacji dotyczącej depresji. W związku z tym zdarza się, że u dzieci cierpiących na depresję stwierdza się zaburzenia zachowania lub nadpobudliwość psychoruchową, na przykład ADHD.
Jeśli sytuacja Cię przerasta, zwróć się o pomoc – rodzica, nauczyciela, pedagoga czy psychologa!
Gdzie szukać pomocy?
800 70 22222 – całodobowy telefon zaufania dla osób z depresją
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Depresję trzeba leczyć!!! Depresję można wyleczyć!!!
Więcej informacji na stronie:
https://forumprzeciwdepresji.pl
Polecam obejrzeć krótkie filmiki o depresji z praktycznymi radami dla osób bliskich osobie cierpiącej na tę chorobę:
https://youtu.be/d6_8eLGW9hg
Uwaga Rodzice - nowe narkotyki!
W kilku ostatnich latach często słyszycie o “dopalaczach”.
Są to substancje psychoaktywne o zróżnicowanym składzie chemicznym. Desinger Drugs (DD), Research Chemicals (RC) - m. in. pod tymi nazwami kryją się obecnie sklepy internetowe, Prowadzące sprzedaż tych środków. Nowe narkotyki. Nielegalnie sprzedawane są też czasami w sklepach, Które funkcjonują pod neutralnymi nazwami: “śmieszne rzeczy”, “wszystko po 5 złotych”, Oferującymi orientalne zapachy do pomieszczeń czy też środki do czyszczenia sprzętu elektronicznego. Handlarze nowych narkotyków oczywiście zastrzegają, że sprzedawany towar to przedmioty “kolekcjonerskie” I nie do spożycia, ale w rzeczywistości to narkotykowy biznes, a zażycie kupionych tam produktów może zagrażać Życiu i zdrowiu ludzkiemu.
Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, życzliwość i akceptacja, codzienny kontakt, rozmowy i zainteresowanie sprawami Twojego dziecka - pomagają uchronić je przed kontaktem z narkotykami.
O czym musisz pamiętać
- Bądź przykładem. Dzieci są dobrymi obserwatorami. Łatwo zauważają, gdy nie robisz tak jak mówisz.
- Wymagaj, ale stawiaj warunki możliwe do spełnienia.
- Bądź konsekwentny, aby dziecko liczyło się z Tobą i wiedziało, że ustalone normy w kluczowych sprawach muszą być przestrzegane.
- Staraj się poznać przyjaciół i znajomych swego dziecka. Pamiętaj, że mogą oni mieć duży wpływ na zachowania i postawy Twojego dziecka.
- Szanuj prawa dziecka do własnych opinii i wyborów. Nie bądź nadmiernie opiekuńczy. Doradzaj, ale nie narzucaj swojej woli.
- Ucz się jak przezwyciężać trudności i radzić sobie w trudnych sytuacjach. Pamiętaj wspólnie musicie rozwiązać problem.
Źródło: www.gis.gov.pl
Więcej informacji w ulotce Państwowej Inspekcji Sanitarnej
08_2023_Ulotka_-_uwaga_rodzice.pdf
Standardy_ochrony_malotetnich.pdf
Gdzie_szukac_pomocy_przed_krzywdzeniem_-_plakat_dla_uczniow.pdf
GODZINY PRACY
PEDAGOGA SPECJALNEGO
mgr Marta Torbus
PONIEDZIAŁEK 9.00 -10.00
WTOREK 9.00 -10.00
CZWARTEK 9.30 -11.30
POMOCNE TELEFONY
Każda młoda osoba, która zechce porozmawiać o swoich problemach, może zadzwonić pod bezpłatny numer 800 080 222 i uzyskać pomoc od doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.
Infolinię prowadzi Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizacja ta została wybrana w konkursie MEN, realizowanym w ramach Narodowego Programu Zdrowia.
W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl
Istnieje możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej poprzez rozmowy telefoniczne przez całą dobę.
Inne telefony w celu uzyskania wsparcia i pomocy:
- „Niebieska Linia”- Ogólnopolskie Pogotowie 22 668 70 0
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Myszkowie 34 313 03 67
- Komenda Powiatowa Policji w Myszkowie 47 858 42 0
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Niegowie 34 317 10 69
Porady pedagoga dla rodziców:
https://testy.rodziceprzyszlosci.pl/przemoc-emocjonalna/
10_krokow_ku_temu_by_stac_sie_lepszym_rodzicem.pdf
10_porad_dla_rodzicow-bezpieczne_korzystanie_z_Internetu_przez_dzieci.pdf
Jak_rozmawiac_z_dzieckiem_o_seksualnosci.pdf
Nastolatki_w_wirtualnym_tunelu.pdf
Nastoletnia_depresja_poradnik_dla_rodzicow.pdf
Tutaj znajduje się książeczka o prawach ucznia. Zachęcam do przeczytania.