• Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

            Zakończenie roku, które miało miejsce 19 czerwca 2019, było czasem, którego wyczekiwali wszyscy: najmłodsi, ci troszeczkę starsi, nauczyciele, a nawet rodzice. Całą uroczystość rozpoczęła uroczysta msza, po której wszyscy udali się do szkoły. Na wstępie Pani Dyrektor Ewa Golibroda podsumowała rok szkolny, przybliżyła najważniejsze osiągnięcia uczniów oraz podziękowała rodzicom, organowi prowadzącemu, nauczycielom i pracownikom szkoły za aktywną pracę na rzecz środowiska uczniowskiego, przede wszystkim za zaangażowanie i wsparcie uczniów w ich codziennej edukacji. W sposób szczególny pożegnała się z uczniami klasy VIII, którzy zostali absolwentami naszej szkoły. Były podziękowania, nagrody, dyplomy i świadectwa z paskiem, na które zapracowali uczniowie naszej szkoły. Uroczystość zakończyła się wspaniałym wystąpieniem absolwentów. Po akademii wszyscy udali się do swoich sal, aby otrzymać świadectwa, pożegnać się z paniami i rozpocząć wakacje.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Warsztaty ceramiczne

              W dniu 07.06.2019 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty ceramiczne dla dzieci z oddziału przedszkolnego 5-6 latków. Zajęcia z gliną w przyjemny sposób poprawiają sprawność i zdolności manualne, a nawet rehabilitują dłonie. Rozwijają wyobraźnię przestrzenną i zwiększają kreatywność uczestników zajęć. Mają również aspekt terapeutyczny. Poprzez taką aktywność twórczą uczą wyrażać emocje. Następnie 12 czerwca udaliśmy się do pracowni ceramicznej Pani Kasi, aby pomalować wypalone już prace. Następnym krokiem będzie ozdabianie prac ceramicznych za pomocą szkliwienia.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Dzień Dziecka w Trzebniowie

            1 czerwca przy pięknej, słonecznej pogodzie odbył się festyn zorganizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Trzebniów. Była to okazja do zaprezentowania talentów naszych uczniów i dobrej zabawy. Przede wszystkim na scenie wiele się działo. Prezentowali się uczniowie klas I-VII. Nie zabrakło tańców, śpiewu i występów teatralnych. Na scenie zaprezentowali się uczniowie klasy VII w przedstawieniu "Jak mama tatę poznała". Po części artystycznej wszystkie dzieci otrzymały talony na słodki upominek. Dzieci z rodzicami uczestniczyli w wielu przygotowanych na ten dzień atrakcjach. Szczególną atrakcją były pokazy strażackie OSP Niegowa i Gorzków. Piknikowa sobota upłynęła w radosnej i serdecznej atmosferze integrując dzieci, rodziców oraz całą społeczność lokalną Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak udanej imprezy wyrażamy bardzo gorące podziękowania.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Dzień Dziecka

               Dnia 31.05.2018 r. w naszej szkole obchodzony by Dzień Dziecka na sportowo. Tego dnia spotkaliśmy się na boisku, by wspólnie wziąć udział w tej uroczystości. Spotkaniu towarzyszyły różnorodne atrakcje. Najwięcej emocji wśród naszych uczniów wywołały konkurencje sportowe, przeprowadzone przez nauczyciela wychowania fizycznego. Na ochłodę i osłodę uczniowie dostali pyszne lody i słodkości. To był udany dzień, dzieci go zapamiętają na długo.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        I Przedszkolny Festiwal Piosenki Dziecięcej

            Dnia 16 maja 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Niegowie odbył się "I Przedszkolny Festiwal Piosenki Dziecięcej". Organizatorami festiwalu byli Szkoła Podstawowa w Ludwinowie oraz Gminny Ośrodek Kultury. Tuzin młodziutkich wykonawców bardzo dobrze zaprezentował swoje umiejętności wokalne. Wszyscy uczestnicy, od patrona imprezy Wójta Gminy Mariusza Rembaka otrzymali nagrody w postaci dyplomów, książek, maskotek oraz drobnych słodkości.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Święto Konstytucji 3 Maja

             3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił pierwszą w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej konstytucję. Corocznie upamiętniamy ten fakt, a 3 maja jest dniem wolnym od pracy i nauki. Również w tym roku, 6 maja odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przygotowali go uczniowie klasy VII. Uczniowie przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dla Polski dzień.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Wycieczka do Oświęcimia

            "Marsz Żywych" to forma edukacji młodzieży, przede wszystkim żydowskiej. Organizowany jest od 1988 przez izraelskie ministerstwo oświaty na terenie obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Od 1996 organizowany jest co roku. Odbywa się w Dzień Pamięci Ofiar Zagłady. Do tegorocznej edycji marszu zakwalifikowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Ludwinowie. 2 maja trzykilometrową "drogę śmierci" między byłymi obozami Auschwitz i Birkenau przeszło około dziesięciu tysięcy osób, w tym uczniowie kl. VII i VIII naszej szkoły wraz z panią Dyrektor Ewą Golibrodą i wychowawcami klas. Przed wymarszem młodzi uczestnicy zwiedzili ekspozycje w Muzeum Auschwitz. Zobaczyli wystawę poświęconą zagładzie Żydów, a także historyczne obiekty, w tym blok 11, zwany Blokiem Śmierci i jego dziedziniec, na którym znajduje się Ściana Straceń. Tutaj Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy więźniów, głównie Polaków. Kulminacją uroczystości był przemarsz z byłego Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau. Uczestnicy wyruszyli sprzed bramy z historycznym napisem "Arbeit macht frei". Sygnałem do wyjścia tradycyjnie był dźwięk szofaru, rogu baraniego używanego podczas religijnych ceremonii. Na terenie dawnego obozu zagłady Birkenau odbyła się główna ceremonia "Marszu Żywych". Wyjazd ten był bardzo pouczający. Z pewnością była to cenna i żywa lekcja historii.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Dzień Ziemi

              Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowaliśmy obchody tego dnia. Uczniowie z klasy VIII uświadomili nam, że Ziemia jest naszym największym dobrem, dlatego wszyscy powinniśmy o nią dbać. Na apelu uczniowie mieli okazję obejrzeć piękną inscenizację w wykonaniu klasy II na temat ochrony przyrody, segregacji odpadów i potrzebie czystości środowiska. Miłym akcentem obchodów były ekologiczne piosenki wykonane przez uczniów klasy I. Celem akcji było uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody ojczystej, budzenie poczucia odpowiedzialności za jej stan oraz uświadomienie źródeł zagrożeń dla środowiska naturalnego.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Wielkanoc

              Wielkanoc to szczególny czas w naszym życiu i zarazem najważniejsze święto w ciągu roku w życiu chrześcijanina, upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Dnia 11.04.2019r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Na uroczystości uczniowie klasy VII pod opieką pani Anety Żmudy zaprezentowali piękne przedstawienie, które przybliżyło tradycje i zwyczaje wielkanocne. Wyjątkowa atmosfera i niepowtarzalny klimat udzielił się wszystkim obecnym. Kolorowe palmy, świąteczne, chrześcijańskie symbole i tradycyjne stroje, przygotowane przez uczniów stanowiły piękną scenografię.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Rocznica katyńska i smoleńska

             10 kwietnia odbył się apel poświęcony pamięci ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej przygotowany przez uczniów klasy VII pod kierunkiem pani Urszuli Wrony. Obok przytoczonych faktów historycznych pojawiły się fragmenty poezji i pieśni patriotycznych będące wyrazem pamięci o zamordowanych w 1940r. ponad 21 tys. Polaków, w tym elity wojska i policji. Prowadzący apel przypomnieli również tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia 2010r. - katastrofę samolotu Tu-154, w której zginął Prezydent Lech Kaczyński z małżonką i 94 osoby.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

              Polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustawę o Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" podpisał 3 lutego 2011r. prezydent Bronisław Komorowski. Jednak już rok wcześniej inicjatywę ustawodawczą w zakresie jego uchwalenia podjął prezydent Lech Kaczyński. Termin 1 marca nie został wybrany przypadkowo. To właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" tj. Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błążeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Byli oni ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami "Walki o Wolność i Niepodległość Polski z nową sowiecką okupacją". W naszej szkole, z tej właśnie okazji, nauczycielka historii w formie prelekcji przedstawiła historię tego święta. Obejrzano fragmenty historycznych filmów edukacyjnych o Żołnierzach Niezłomnych i wysłuchano pieśni patriotycznych. Na koniec, w hołdzie dla bohaterów Ojczyzny, zaśpiewano hymn narodowy.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Próbna ewakuacja

                1 marca, w piątek, odbyła się w naszej szkole próbna ewakuacja, której głównym celem było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Dokładnie o godzinie 10.00 po usłyszeniu sygnału alarmowego uczniowie i nauczyciele sprawnie opuścili sale lekcyjne dostępnymi drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, którym było boisko szkolne. Tutaj nauczyciele złożyli meldunki prowadzącej ewakuację, pani dyrektor Ewie Golibrodzie. Okazało się, że nikogo nie brakuje i wszyscy bezpiecznie opuścili szkołę. Ewakuacji przyglądali się strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie. Pozytywnie ocenili przeprowadzoną ewakuację. Po przeprowadzonej ewakuacji uczniowie wrócili do sali gimnastycznej, gdzie spotkali się ze strażakami. Mieli możliwość zapoznać się z ubiorem ratowników podczas poszczególnych akcji ratowniczych. Jedynym z nich było ubranie specjalne typu nomex. Jest ono wykorzystywane przez strażaków przy każdej akcji ratowniczo-gaśniczej. Chroni ratowników przed promieniowaniem cieplnym, działaniem gazów pożarowych oraz zranieniem. Następnym był kombinezon do usuwania gniazd owadów błonkoskrzydłych zabezpieczający strażaka podczas akcji ratowniczej przed ukąszeniem owadów. Uczniowie mogli również zobaczyć kombinezon do ratownictwa wodnego. Spotkanie ze strażakami było bardzo ciekawe. Jesteśmy bardzo wdzięczni za poświęcony nam czas oraz cenne rady.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Dzień Babci i Dziadka

              Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku dziecka i są bardzo ważnymi osobami w jego życiu. Dlatego, Dzień Babci i Dziadka obchodzimy w naszej szkole bardzo uroczyście. Jest on połączony z zabawą choinkową. Uroczystość odbyła się 9 lutego. Dzieci przygotowały specjalny dla nich program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. W przygotowanych programach artystycznych wnuczęta wyraziły swoją miłość i wdzięczność do ukochanych osób. Następnie wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom przygotowane samodzielnie upominki i laurki z pięknymi życzeniami. W dalszej części uroczystości niecodzienni goście zostali zaproszeni na poczęstunek i zabawę z dziećmi przy muzyce. Pełne radości i uśmiechu twarze zaproszonych gości pokazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzony czas razem z wnukami. Dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu tej uroczystości. Teraz czas ferii zimowych i zasłużonego odpoczynku po I semestrze nauki.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Orszak Trzech Króli

                Orszak Trzech Króli pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi" rozpoczął się Mszą św. w Kościele w Trzebniowie. Bezpośrednio po Mszy św. orszak złożony z uczniów, nauczycieli, rodziców oraz gości wyruszył ulicą w stronę boiska. Był prowadzony przez gwiazdę betlejemską, Kacpra, Melchiora i Baltazara oraz Dzieciątko Jezus. Śpiewano kolędy przy akompaniamencie orkiestry dętej z Poraja. Uczestnicy obejrzeli inscenizację przygotowaną przez dzieci z kl. II i III naszej szkoły pod kierunkiem pani Marii Garncarz.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Wigilia

                Święta Bożego Narodzenia to wspaniały czas, w którym można oderwać się od zgiełku codziennych obowiązków. Również uczniowie naszej szkoły mogli poczuć świąteczną atmosferę. Przedszkolaki i klasy młodsze z swoimi paniami i rodzicami piekły pierniczki. Dzieci wykonały stroiki świąteczne i rękodzieła artystyczne, które zaprezentowały na korytarzu szkolnym. W czwartek 20 grudnia odbyło się przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów klasy II i III. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście: pani Maria Kot, pan Mateusz Nocuń, pan Daniel Piedo. Ostatniego dnia przed świętami każda klasa wraz z wychowawcą obchodziła klasową wigilię. Było wspólne kolędowanie, łamanie się opłatkiem oraz składanie życzeń.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze

                18 grudnia nasza szkoła wzięła udział w akcji pod nazwą "Ze Sznupkiem bezpieczni w drodze". Akcja zorganizowana została przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach we współpracy z Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia. Punktualnie o godzinie 10.00 dzieci z przedszkola i klas I-III rozpoczęły kolorowanie maskotki śląskiej Policji - Sznupka. Akcja miała na celu przybliżenie zagadnień bezpieczeństwa dzieci jako uczestników ruchu drogowego, kwestii związanych z używaniem odblasków, a także propagowanie bezpiecznych zachowań. Towarzyszyła jej również inicjatywa ustanowienia rekordu Polski w jednoczesnym kolorowaniu policyjnej maskotki. W realizację zaangażowani byli policjanci, którzy odwiedzili naszą szkołę. Dzieci zachęcano do zabrania pomalowanego obrazka do domu, by zawsze przypominał im, jak ważna jest rozwaga na drodze i przestrzeganie zasad ruchu drogowego.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Mikołaj

                Wizyta świętego Mikołaja to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień-6 grudnia. Nasz gość udał się do naszych najmłodszych, czyli do przedszkolaków i klas I-III. Wszystkie maluszki bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko , gdyż obecność rodziców dodawała dzieciom pewności siebie i odwagi. Dzieci dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę i powiedziały wierszyki. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Światowy Dzień Pluszowego Misia

              Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka. W związku z tym dzieci z przedszkola i klas I-III co roku obchodzą Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia, 26 listopada uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione miśki, które uczestniczyły z nimi w zajęciach. Podczas wspólnego świętowania dzieci śpiewały piosenki, tańczyły z misiami w rytm piosenki, rozwiązywały zagadki.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Święto Niepodległości

               9 listopada o godzinie 11.11 wspólnie z innymi szkołami z całej Polski śpiewaliśmy czterozwrotkowy hymn. Ten wspólny śpiew odbywał się w ramach akcji Rekord dla Niepodległej, zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy siódmej zatańczyli poloneza. Uzupełnieniem akademii był wzruszający koncert pieśni patriotycznych, na który złożyły się występy uczniów klas IV-VIII. Wspólne śpiewanie obudziło w nas patriotyzm i radość z wolnej Polski. W tym dniu dla uczczenia tego ważnego wydarzenia uczniowie i nauczyciele nosili własnoręcznie wykonane kotyliony.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Pasowanie przedszkolaków

                  "Był jednak taki czas, że Polski nie było. Jak to nie było? - zapytacie. Była, ale w serduszkach Polaków, ale nie było jej na mapie. Na szczęście czas ten minął i odzyskaliśmy niepodległość: mamy swój kraj, język, symbole narodowe". W dniu 7 listopada w naszej szkole odbyło się pasowanie na przedszkolaka połączone z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Ciekawą propozycję wytłumaczenia dzieciom pojęcia niepodległość” była inscenizacja z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę autorstwa pani Ewy Stadtmüller w wykonaniu dzieci 5-6 letnich. Następnie Pani dyrektor Teresa Radosz dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom i słodki upominek.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Ślubowanie pierwszoklasistów

                 Dzień 6 listopada był bardzo ważny dla naszych pierwszoklasistów oraz ich rodziców. Tego dnia odbyło się uroczyste ślubowanie. Zanim pierwszaki zostały przyjęte do grona uczniów musiały wykazać się umiejętnościami wokalnymi i recytatorskimi. Podczas akademii uczniowie klasy pierwszej bardzo dzielnie i z wielkim zaangażowaniem, przechodzili przez wszystkie próby wiedzy i umiejętności, przygotowane przez starsze koleżanki. Następnie Pani Dyrektor Teresa Radosz dokonała symbolicznym ołówkiem aktu pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej w Ludwinowie i wręczyła pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie i dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci każdego pierwszaka. Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach szkoły.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Wycieczka Etno Jury w Żarkach

              W środę 29 października 2018 r. uczniowie klas 0-III wybrały się do Etno Jury do Żarek. Pierwszym celem naszej wycieczki była wizyta w pracowni materiałów naturalnych, gdzie malowaliśmy drewniane zabawki – zadanie nie łatwe dla każdego, wymagające dużej precyzji ale efekt końcowy był dla każdego wspaniałą nagrodą. Następnie odwiedziliśmy Manufakturę Słodyczy Hokus Pokuss, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach cukierniczych podczas których towarzyszyliśmy procesowi wytwarzania lizaków i cukierków. Każdy uczestnik wycieczki wykonał dla siebie lizaka. To wielkie wyzwanie, szczególnie dla najmłodszych. Po landrynkowym szaleństwie wybraliśmy się do Muzeum Starych Rzemiosł. Tam oglądaliśmy filmy, słuchowiska, oryginalne eksponaty, mieliśmy możliwość zabawy z żarnami, rozpoznawaliśmy zboża. Po takiej dawce wiedzy, wygłodniali ruszyliśmy do Przystani Leśniów, gdzie każdy uczestnik wycieczki przygotował dla siebie pizzę pod czujnym okiem szefa kuchni. Zmęczeni, zadowoleni i najedzeni wróciliśmy do domu.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Dzień Edukacji Narodowej

              W poniedziałek, 15 października 2018 roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole akademia przygotowana przez uczniów klasy siódmej pod kierunkiem pani Magdaleny Pikuły. W uroczystości wzięli udział: uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi. Uczniowie przedstawili humorystyczne scenki z życia szkoły, w których zaprezentowali swoje zdolności aktorskie i wokalne. Wiele miłych i życzliwych słów skierowanych było do nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie i troskę.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Pierwsza pomoc

             Stowarzyszenie Maximus w dniu 8.10.2018 przeprowadziło i pokazało zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanych specjalistów medycznych było przygotowanie uczniów do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Dzieci miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się "małymi ratownikami". Na koniec uczniowie pisali test sprawdzający wiedzę o pierwszej pomocy przedmedycznej. Najlepsi otrzymali nagrody książkowe.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Festyn rodzinny

            W niedzielę 7 października na orliku odbył się festyn rodzinny, który był przeprowadzony w bardzo sympatycznej atmosferze. Były występy artystyczne, mecz w piłkę nożną, przepyszne wypieki i potrawy, konkursy, loterie. Była możliwość zobaczenia z bliska wozu strażackiego i policyjnego, do tego pokaz "drwali".

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Dzień zdrowego żywienia

              3 październik w naszej szkole był poświęcony tematyce zdrowego odżywiania. Celem obchodów tego dnia było kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci, uświadomienie uczniom jak ważne jest zdrowe odżywianie. W akcję włączyły się wszystkie klasy 0-III. Dzieci w przedszkolu i uczniowie w klasach przygotowywali różnorodne potrawy z owoców i warzyw. O tym, jak są dobre, mogli się przekonać podczas degustacji. Dzieci dowiedziały się, które produkty spożywane przez nie szkodzą zdrowiu. Swoją wiedzę uczniowie mogli również poszerzyć poprzez plansze i plakaty edukacyjne, które przez parę dni zdobiły ściany szkolnych korytarzy. Na korytarzach szkoły można było podziwiać bardzo pomysłową, owocowo-warzywną wystawę prac uczniów. Tego dnia w naszej szkole było nie tylko kolorowo, ale też witaminowo i zdrowo.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Wycieczka do kina

                3 października uczniowie klas IV - VIII wybrali się wraz z wychowawcami do kina Cinema City w Galerii Jurajskiej w Częstochowie, aby obejrzeć film pt. "Dywizjon 303". Dzieci z uwagą oglądały sceny przedstawiające bohaterstwo polskich lotników w czasie bitwy powietrznej o Anglię. Film w reżyserii Denisa Delicia opowiada historię najważniejszych członków Dywizjonu 303, od początkowego szkolenia, przez dopuszczenia do zadań bojowych, aż po kluczową bitwę powietrzną II wojny światowej. Początkowo niedoceniani i wyśmiewani polscy lotnicy stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. Film wprowadził widzów w realia ówczesnej wojennej rzeczywistości, która wymagała od wszystkich poświęcenia i ogromnej odwagi. Piloci Dywizjonu 303 powinni być dla wszystkich młodych ludzi wzorem patriotyzmu , oddania oraz odwagi.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Spotkanie z Policją

               21 września 2018 r. odbyło się spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole i w domu. Zostały przypomniane podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczono jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości. Największą radość u maluchów wzbudziła policyjna maskotka - Sznupek, który zabawiał maluchów.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Sprzątanie Świata
        Święto Pieczonego Ziemniaka

             Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyli w akcji "Sprzątania Świata". W tym roku pod hasłem "Akcja - segregacja. 2 x więcej, 2 x czyściej". Akcja została zorganizowana we współpracy z gminą, która zapewniła szkole worki, jednorazowe rękawice oraz odbiór zebranych śmieci. Uczniowie posprzątali teren w najbliższej okolicy szkoły oraz kościoła przynosząc wypełnione po brzegi worki. Pamiętajmy, że należy dbać o swoje środowisko, o konieczności segregacji i jakie mogą być negatywne skutki zaniechania tych działań w przyszłości. Na zakończenie sprzątania czekała miła niespodzianka - ognisko, na którym upiekliśmy pieczonki. Pobyt na świeżym powietrzu zrobił swoje, gdyż apetyt dopisywał wszystkim. Spotkanie było bardzo udane i na pewno pozostanie w pamięci. W doskonałych humorach wróciliśmy do domu.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        VIII Tydzień Wychowania

              W dniach 9-15 września bieżącego roku obchodziliśmy w naszej szkole VIII Tydzień Wychowania pod hasłem "W poszukiwaniu drogi". Myśl przewodnia nawiązuje do XV Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów "Młodzież, wiara i rozeznanie powołania". W ramach działań związanych z obchodem tygodnia w klasach przeprowadzono zajęcia.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Narodowe Czytanie

            Odpowiadając na apel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy przystąpiliśmy do kolejnej już edycji Narodowego Czytania. Tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dlatego też w tym roku czytaliśmy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego - utwór ukazujący sytuację społeczno-polityczną państwa po roku 1918. W tym dniu, 8 września odbył się apel poświęcony życiu i twórczości Stefana Żeromskiego.

        linia-ruchomy-obrazek-0551

        Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

                Pierwszy dzień szkoły przypada zawsze na sam początek września. Zwykle jest to 1 września, jednak wiele zależy od tego, jak w danym roku układa się kalendarz. Jeśli tak jak w tym roku, 1 września wypada w sobotę, rozpoczęcie roku szkolnego przypada nieco później. Dlatego rok szkolny 2018/2019 rozpoczął się w poniedziałek, 3 września. Nowy rok szkolny będzie "Rokiem Niepodległej". Pani Dyrektor Teresa Radosz przywitała nauczycieli, uczniów, szczególnie tych najmłodszych, rodziców i wszystkich pracowników szkoły. W tym roku po raz pierwszy pojawiła się klasa ósma. Po uroczystości inauguracyjnej uczniowie z radością spotkali się w salach lekcyjnych z wychowawcami i kolegami. Podczas tych krótkich spotkań zapoznali się m. in. z planem zajęć i podzielili się wrażeniami z minionych wakacji. Życzymy wszystkim owocnego roku szkolnego!